Aktualności

INFORMACJA DLA PACJENTÓW STOSUJĄCYCH METFORMINĘ
Ostatnio pojawiły się doniesienia o zanieczyszczeniu preparatów  metforminy szkodliwymi substancjami z grupy nitrozoamin. Substancje te występują w śladowych ilościach także w produktach spożywczych. Informacja o obecności tych substancji w lekach przyjmowanych przewlekle jest jednak niepokojąca.
Wszystko wskazuje na to, że do zanieczyszczenia leku dochodzi podczas produkcji substancji chemicznej poza Europą. Firmy farmaceutyczne sprowadzają taki produkt z Azji, gdyż wyprodukowanie go właśnie tam jest bardziej opłacalne.
Obecnie nie dysponuję wiedzą, które dokładnie preparaty metforminy są zanieczyszczone. Metformina występuje w wielu lekach pod różnymi nazwami handlowymi.
Proszę pacjentów o śledzenie Aktualności na stronie Gabinetu, będę na bieżąco informował o najnowszych danych i w razie potrzeby zasugeruję zamianę preparatu.
Metformina jest podstawowym lekiem w cukrzycy. Nie dysponujemy jej zamiennikami. Bardzo proszę pacjentów o zachowanie spokoju i nieprzerywanie terapii. Zaprzestanie stosowania leku może każdego chorego narazić na poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Korzyści leczenia metforminą wielokrotnie przewyższają ewentualne ryzyko związane z jej stosowaniem i zagrożeniami.
Proszę o kontrolę w Gabinecie zgodnie z zaleceniami. Wtedy przeanalizuję indywidualnie z każdym pacjentem możliwe opcje leczenia jego choroby.
                                                                                                                                              5.12.2019               Marek GorczyńskiW gabinecie można dokonać opłaty za wizytę kartami płatniczymi i kredytowymi. Akceptowane karty:  VISA, MASTERCARD, MAESTRO.  • Zainteresowanym pogłębianiem wiedzy na temat cukrzycy ( każdego typu ) polecam stronę internetową: www.bibliotekadiabetyka.pl; mojacukrzyca.org . Można tam znaleźć odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez pacjentów, można też wydrukować wiele materiałów edukacyjnych.

Dlaczego trzeba skutecznie leczyć cukrzycę ?

Każdy typ cukrzycy powoduje podwyższony poziom glukozy w surowicy krwi.
Podwyższony poziom glukozy jest szkodliwy i powoduje występowanie wielu powikłań cukrzycy.
Wysoki poziom glukozy szkodzi od samego początku występowania tego schorzenia, nawet wtedy, gdy pacjent czuje się dobrze     i nie ma poczucia choroby. Dlatego tak ważne jest skuteczne leczenie cukrzycy od momentu jej rozpoznania.
Powikłań cukrzycy można uniknąć, jeżeli od początku jest leczona skutecznie. 

My jesteśmy po to, aby Państwu w tym pomóc.